E-Ticaret Sitesi Mi Pazar Yeri Sitesi Mi?

E-Ticaret Sitesi Mi Pazar Yeri Sitesi Mi?

E-Ticaret Sitesi Mi Pazar Yeri Sitesi Mi?
03/11/2022 Kategori: E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi Mi Pazar Yeri Siteleri Mi?
Şirketler ve satışlar için E-ticaret sitesi mi yoksa pazar yeri siteleri mi daha avantajlı ? Öncelikle bu iki kavramı açıklayarak başlamalıyız. E-ticaret siteleri, kişi ya da şirketlerin müşterilerine online bir platform üzerinden ulaşması için kurulan web siteleridir. Bu sebeple sadece kişi ya da şirketin ticaretini yapmış olduğu ürünleri barındırır. Pazar yeri siteleri ise müşterileri satıcılarla bir araya getirmektedir. Onlarca farklı alandan pek çok şirket barındırarak ürün veya hizmet satmak isteyen şirketler veya kişiler ile alıcılar arasında aracı olarak hizmet veren web sitedir.


Peki, Hangisi Daha Avantajlı?
Aslında bu soruya her ikisi de denebilir. Şirketinizin özelinde bir E-ticaret sitesi olması tabii ki sizin faydanızadır. Bununla birlikte pazar yeri sitelerinde bulunmanız ise görünürlülüğünüzü arttıracaktır. E-ticaret sitenize gelmesini beklediğiniz kullanıcılar sadece ticaretini yaptığınız ürün veya ürünler üzerinden ya da şirketiniz üzerinden sizi bulabileceklerdir. Düzenli satış yapmak istiyorsanız şirketiniz için bir kitle oluşturmanız gerekmektedir. Pazar yeri sitelerini ise günde binlerce insan dolaşıyor. Hal böyle olunca E-ticaret sitesinde olduğu gibi sıfırdan bir kitle yaratmaya çalışmanıza gerek yoktur. Tüm bunlarla birlikte E-ticaret sitesi için bir bütçe ayırıp sıfırdan bir web sitesi yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca sitenizle ilgili birçok şeye siz karar vereceğiniz için teknik altyapı ile ilgilenmeniz de gerekecektir fakat Pazar yeri sitelerinde böyle bir durum yok siz sadece ürününüzü vitrine yerleştiriyorsunuz geri kalan tüm süreç ise onlara ait. Tabii eğer bir pazar yeri sitesinde bulunacaksanız bunun içinde bir miktar bütçe ayırmanız gerekmektedir. Pazar yeri sitelerine orada bulunmak ve bulunmaya devam etmek için bir nevi kira vermeniz gerekmektedir. Bununla birlikte bazı Pazar yeri sitelerinde ürünlerinizi ya da markanızı öne çıkartmak için ayrıca reklam bütçesi gerekmektedir. E-ticaret sitesinin artıları bu noktada devreye giriyor, site tamamen size ait olduğu için bir kere kurulum için para harcadıktan sonra kira ya da reklam bedeli gibi düzenli olarak harcayacağınız herhangi bir durum olmuyor.
Özet olarak eğer şirketinizin müşteri potansiyeline güveniyorsanız E-ticaret sitesi sizin için en mantıklı olandır fakat şirketiniz yeni kurulan ya da büyümekte olan bir şirket ise önce bir pazar yeri sitesinde bulunup kitle edindikten sonra kendi E-ticaret sitenize geçmek doğru olacaktır.

 

cicasoft girişim girişimcilik web site e-ticaret e-ticaret girişimciliği dijital girişimcilik e-ticaret sitesi pazaryeri sitesi
Whatsapp ile görüş